Výtvarné centrum Sněženka

Výsledky

V letech 1997 až 2003 se nám podařilo dosáhnout například těchto výsledků:

Výstavy

Dvě výstavy jsme zasvětili cizím krajům. Kolekce "Peru - Touhy a sny" a "Ladakh - touhy a sny" obsahují fotografie z Peruánských And a Malého Tibetu a výtvarné práce postižených dětí s motivy těchto oblastí. Ty mají blízko k České republice připomínkou neštěstí našich horolezců pod vrcholem Huascarán v roce 1970 v případě prvním, a misie Moravských bratří v případě druhém. Třetí výstava, "Jizerské fantazie", se týkala České republiky. Téma jsme zvolili s ohledem na polohu Centra. Od roku 2002 vzniká i čtvrtá výstavní kolekce, "Noemova Archa", která je o ekologii, ohrožených druzích zvířat a rostlin apod. Budou zde obrázky ze stejnojmenné výtvarné soutěže, kterou jsme uspořádali v roce 2001, a obrázky dětí, které vznikají u nás v Centru. Výstavy jsme představili na Pražském hradě, v Parlamentu ČR, na Ministerstvu zdravotnictví, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v Městském divadle Zlín, ve Smržovce, v Jablonci nad Nisou, v kině Elektra Plzeň, na Hradě Valdštejně, v Domě kultury v Liberci, ve Výstavní síni Templ v Mladé Boleslavi, v českém centru mezinárodní organizace UNICEF v Praze. V SRN proběhly výstavy v Berlíně, Drážďanech, Herrnhutu, Žitavě, Hoyerswerdě a Löbau.

Vydání kalendářů
Celorepubliková výtvarná soutěž "Noemova Archa třetího tisíciletí"

Výtvarná soutěž pro děti z celé ČR proběhla v říjnu 2001. Námětem byla ekologie, ohrožené a vymírající druhy živočichů a rostlin. Čtyřicet vybraných obrázků jsme vystavili v Berlíně v roce 2002 na "Třetí mezinárodní výstavě dětského umění - Noemova Archa". Pořádalo ji Muzeum dětského umění v Berlíně.

Celorepubliková výtvarná soutěž "Můj domov - má modrá planeta Země"

Soutěž jsme vyhlásili na jaře 2003. Zúčastnilo se jí přibližně sedmdesát základních a uměleckých škol, ale i postižené děti z ústavů sociální péče z celé České republiky. Téma zahrnovalo vše, co si děti pod názvem mohly představit - oblíbená místa v přírodě, domov, něco z historie naší země, významná, historická či zajímavá místa ČR, významné události.

Spolupráce se sdělovacími prostředky

Vysílání v rozhlase, televizi a články v časopisech a tisku navazují na jednotlivé výstavy, výtvarné pobyty, na vydávání kalendářů apod. Ve Smržovce natáčela i německá televize, která při příležitosti návštěvy pana prezidenta ČR Václava Havla v Německu v roce 1999 odvysílala o našem Centru samostatný příspěvek.

Pohlednice a novoroční přání

V letech 2000 až 2002 jsme vydali přes dvacet pohlednic a novoročenek s tématikou dětské tvorby.

Telefonní karty

Poskytli jsme dětské obrázky pro dvě telefonní karty (1998, počet 2x 150.000 kusů).

Benefiční koncert

Benefiční vánoční koncert Richarda Pachmana pro Výtvarné centrum se uskutečnil v kostele svatého Tomáše v Praze na Malé Straně v roce 1998 a 1999. Další benefiční koncert se uskutečnil v květnu 2003 v Jabloneckém divadle za účinkování Vysokoškolského pěveckého souboru Pardubice a dětského pěveckého souboru Vrabčáci z Jablonce.

Některé další výsledky projektu

Promítání pro děti z Jedličkova ústavu Liberec o projektu Huascarán, Tibet a další.

Koncerty pro děti z Jedličkova ústavu Liberec

Návštěva dětí z Jedličkova ústavu Liberec na vánočních koncertech R.Pachmana, na výstavách na Pražském hradě, v Parlamentu ČR, na českém velvyslanectví v Berlíně atd.

"Malování pro Tibet aneb děti dětem", které proběhlo na Pražském hradě a bylo součástí výstavy "Tibet 2000"

"Berlín - malování pro děti", které bylo součástí vernisáže výstavy "Peru - touhy a sny" v Berlíně.

"Malování na výstavě Praga Mystica" v prostorách pražské radnice.

Kniha ke sto letům ústavní péče o tělesně postižené děti v Liberci.

Na knize pracujeme od roku 1997, vyjde v roce 2004. Zobrazuje vývoj ústavní péče od roku 1903 a také názory a životní postoje postižených dětí, jejich rodičů a současných i bývalých zaměstnanců ústavu. Je důležitá i pro česko-německé vztahy, protože ústav v Liberci založili a do roku 1945 spravovali Němci.


Projekt Evropské výtvarné centrum pro postižené děti - Sněženka podpořilo od roku 1998 mnoho subjektů.

Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví USA, Nadace Euronisa, Nadace Preciosa, Nadace Komerční banky, Nadace Duhová energie, NROS, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo kultury ČR, Citibank, a.s., British Airways, Advokátní kancelář Rychetský a Hlaváček, Severočeské Doly, a.s., Severočeská Energetika, a.s., Kooperativa, a.s. a další, také malíř Kamil Kubík z New Yorku.

Projekt Evropské výtvarné centrum pro postižené děti - Sněženka podpořily morálně některé osobnosti.


kontakt
Počet přístupů: 7946543(45858) 2004 - 2023
cs flag
Poslední úpravy: 04.04.2004 13:57